10 Temmuz 2014 Perşembe

Tek Derdim Ne İzlesem: Edge Of Tomorrow

Daha önce defalarca dile getirdim haftasonu sinemaya gitmek asla yapmayacağım bir hata hele de gündüz vakti. Gideceksem tercihimi gece seanslarından yana kullanıyorum. Ama bu haftasonu mecbuıren avmde mahsur kalınca bu kadar vaktimiz varken Kış Uykusunu olmadı Transformers'in son filmini izleyelim diye sinema katının yolunu tuttuk lakin Kış Uykusu gösterimde değildi, Transformers'in gündüz kuşağındaki tüm seansları ise Türkçe dublajlı idi - saçmalık!


Kendisinin Top Gun dışında filmlerinden pek hazzetmesem de mecburen Tom Cruise ve Emily Blunt'ın oynadığı Edge of Tomorrow  filmini izlemek zorunda kaldık. Filmin konusu beyazperdede şöyle özetlenmiş:
Yakın gelecekte dünyayı ele geçiren Mimics adlı uzaylı birliği, birçok büyük şehri yok eder ve milyonlarca insanı ölümün eşiğinde bekletir. Dünyada hiçbir ordu, onların hızına, silahlarının gücüne ve de en önemlisi telepati yoluyla emir verme ve uygulama güçlerine ulaşamaz. Artık dünyadaki tüm ordular bu uzaylı sürüsüne karşı güçlerini birleştirmek durumundadır ve bu güç birliği dışında ikinci bir şansları yoktur. Subay Bill Cage daha önce bu savaşlardan hiçbirine katılmamış tecrübesiz bir askerdir ve atıldığı yeni görevi onun için bir nevi intihar anlamına gelmektedir. Beklenen olur; Cage dakikalar içerisinde öldürülür... Fakat bu bir sonu değil, yeni bir başlangıcı doğurur. Cage, sıradışı bir şekilde cehennem gibi bir günde uyanır, kendini kırılması zor bir döngünün içerisinde bulur. Buna göre her seferinde ölüp sonrasında yeniden dirilip aynı savaşı bir kez daha tekrarlamak zorundadır. Her geri dönüşünde daha güçlü, daha zeki ve Mimics'lerle daha kolay başa çıkabilir hale gelse de kendine verilen iş dünyanın en zorlu görevidir.
Filmin imdb'de 8.1 puan alması ve hakkında okuduğum olumlu yorumlar beklentilerimi yüksek tutmama mı neden oldu bilmiyorum ama benim açımdan bir hayal kırıklığıydı. Klişenin ötesine geçemeyen olaylar silsilesi bir yana henüz geçen yıllarda vizyona girmiş Source Code filminden bu kadar esinlenmesi beni hayli şaşırttı. Görsel efektler yönünden tatmin edici bir filmdi ama bu öl,diril,hadi sil baştan birkaç filmde daha başarılı işlenmişti. Uzun uzadıya mantık hatalarından bahsetmek istemiyorum. Tom Cruise'un oyunculuğu her zamanki gibiydi ama Emily Blunt'i çok beğendim. Filmde başroller arasında gözümüze sokulan bir aşk olmaması da beğendiğim ender şeylerden oldu.

4 yorum :

 1. Haydi yine iyisin,
  Yarın vizyonda,
  DAWN OF THE PLANET OF THE APES.
  Kaçırma ;)
  (How To Train Your Dragon 2'yi izleseymişsin keşke,
  Tom Kuruz'dan her türlü iyidir)
  edit : imla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arabayı bakıma verince Taurus'a gittik yakınlığından dolayı ama orada da film yokmuş adamakıllı işte, şans :(

   Ah onu merakla bekliyorum zaten :)

   How to train your dragon 2'e gitmeyi istemedim değil ama mutabakata varamadık diyelim :)

   Sil
 2. Tom Cruise'un filmlerini eğlenceli bulanlardanım ben
  Bu film de izlenecekler listemde
  İzlemeden birşey diyemem tabii ama 8.1 oldukça yüksek bir puan
  Hafta sonu izleyip görelim puanını gerçekten hak ediyor mu...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. başta da dediğim gibi 8.1 cidden yüksek bir puan sadece görsel efektlerle alınacak bir puan değildir senaryo ve kurgu da başarılıdır diye düşündüm belki o yüzden memnun ayrılmadım salondan.

   bir de Source Code a çok benzettim her ne kadar bu tam bir bilim kurgu olsa da o nedenle ilk 1 saati gerçekten sıkıcıydı diyebilirim.

   İzledikten sonra yorumlarını bekliyorum mutlaka bakalım sen beğenecek misin?

   Sil